Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyhoďme o z kola ven - Ken Kesey

11. 8. 2007

autor:    Ken Kesey narozen 17. 9. 1935

             Vystudoval divadelní umění na Oregonské univerzitě v Eugene. Do    literatury vstoupil románem Vyhoďme ho z kola ven (One Flew Over The Cuckoo´s Nest, 1962), který na začátku moc čtenářského zájmu nevzbudil. Koncem šedesátých let se však Kesey stal "kulturním idolem". Z dalších děl můžeme jmenovat Tak mě někdy napadá, Keseyho výprodej, Z ďáblovy krabičky a Sedm modliteb babi Whittierové.

o knize:

             Děj, který se odehrává v psychiatrické léčebně někde ve státě Oregon, vypráví Velký náčelník. Hlavní postavou je však Randle Patrick McMurphy. Zrzavý chlápek s obrovskou dlaní a s duší profesionálního karbaníka se nechá "schválně" přeložit z pracovní farmy, aby se vyhnul práci právě do této psychiatrické lečebny. Moc si však nepolepší, jelikož se dostane do péče Velké sestry. Tato hlavní sestra, manipuluje s pacienty a postupně z nich udělala ušlápnuté králíčky bez kousku vlastní hrdosti. McMurphy nesnese pohled na tyto ustrašené pacienty a snaží se jim vrátit kousky sebevědomí. V průběhu dramatického boje s Velkou sestrou se mu podaří vnést do ustrašených dušiček energii a lidskou důstojnost. Vyhrává nad sestrou jedno kolo boje za druhým avšak síla mašinérie zosobněném Velkou sestrou je příliš drtivá a válku vyhrává ona...

můj názor:

              Kniha je jen ukázkou jak společnost udolá ty jedince, kteří jsou jiní a snaží se svět pozměnit. McMurphy je zpočátku silná osobnost avšak postupně se dá zlomit jakýkoliv odpor.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář